август, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Купшы чәчәк атып утырган чәчәкләрне күреп, кем генә сокланмый икән? Алар үзләренең гүзәллекләре белән тормышка ямь өстиләр. Болгарда яшәүче педагогия хезмәте ветераны Анисия Коновалова үзенең бөтен буш вакытын бакчада чәчәкләр үстерүгә багышлый.

Агымдагы елның апрель аенда Татарстан Республикасының архив эшләре буенча Дәүләт комитеты “Тарихи хатирә” Бөтенроссия проекты кысаларында “1941-1945 сугыш еллары хатлары” акциясен башлап җибәрде.

Район прокуратурасы рөхсәтсез агач кисүдә гаепләнүче (РФ Җинаятьләр Кодексының 260нчы маддәсе, 1нче өлеш) район кешесенә карата дәүләт гаепләвен хуплады.

Суд барышында ачыкланганча, бу кеше урманда биш нарат агачы кисеп, табигатькә 22 мең сумлык зыян китергән. Урман браконьеры үз гаебен тулысынча таныды һәм китерелгән зыянны тулысынча түләде. Суд, барлык шартларны исәпкә алганнан соң, аңа 5 мең сум күләмендә штраф салды.

Хөкем карары үз көченә керде.

Бүген Татарстан Республикасына "Бөек Болгар" халыкара урта гасыр көрәш фестивалендә катнашучылар килә башлады. Бүген Казан Кремле буенча сәяхәт кылырга, шулай ук җирле ММЧ белән аралашырга дип ике команда юл алды: "Париж трольләре" клубы (Чехия) һәм "Кенәз" клубы (Украина). Алар көрәш өчен үзләренең костюмнарын, шулай ук кайбер көрәш алымнарын күрсәттеләр. Билгеләп үтик, "Кенәз" клубы Украина җыелмасы составында Урта гасыр көрәше буенча дөнья чемпионнары булдылар.

Бинасына реконструкция ясалу сәбәпле, шәһәрдәге янгын сүндерү-коткару часте вакытлыча башка урынга күчте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: