Спас районында хәйрия марафоны узды

2020 елның 14 феврале, җомга

Узган марафон барышында районның “Мәрхәмәт” хәйрия фондына 550 мең сум акча җыелды.

ВЛАДИМИР КОРНИЛОВ

Инде 22 нче тапкыр район Мәдәният йортында мохтаҗ гражданнарга акча җыю буенча ел саен уздырыла торган хәйрия марафоны уза.

Чара башланыр алдыннан, мәдәни учреждениенең фойесында чарага килгән һәркем балалар иҗат йорты осталары һәм тәрбияләнүчеләре тарафыннан тәкъдим ителгән күргәзмә-ярминкә белән таныша алды. Шунда ук хәйрия фондының гомуми копилкасына акча җыю оештырылды.

Бу көнне залда предприятие, оешма, учреждение җитәкчеләре һәм вәкилләре, авыл җирлекләре башлыклары, ветераннар, яшьләр һәм башка битараф булмаган кешеләр җыелган иде.

- Бүген бирегә килгән һәркемгә рәхмәт, - диде район башлыгы Фәргать Мөхәммәтов, җыелучыларга мөрәҗәгать итеп. - Катлаулы тормыш хәлендә калган кешеләргә ярдәм итү өчен көченнән килгәнчә өлеш кертүчеләргә рәхмәт белдерәм. Тормыш тормыш инде ул, беркем дә бәладән иминиятләштерелмәгән һәм ярдәмгә килергә әзер кешеләр булуы яхшы. Ләкин хәйриячелек бер көн белән генә чикләнә алмый, ул даими булырга тиеш...

Соңыннан район башлыгы үз эшләре һәм эшләре белән булышучы кешеләргә кубоклар һәм дипломнар тапшырды. «Хәйрияче - 2019» исеменә Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, 1995-2019 еллардагы Спас районы башлыгы Камил Нугаев, 2010-2019 елларда район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Елена Афоньшина, «Алексеевскдорстрой» ААҖ директорлар советы рәисе Фоат Вәлиев, Болгар ислам академиясе, Болгарский исемендәге хәйрия фонды, шәхси эшмәкәр Владимир Монахов лаек булды.

– Узган гасырның 90 нчы еллар ахырында Безнең хәйрия фонды гамәлгә куелганда, кешеләрнең ихтыяҗлары төрле иде. Күпләр гап-гади азык-төлек сатып алуга мохтаҗ иде. Тик ул вакытта да, хәзер дә җыелган акчаларның төп өлеше балаларны дәвалауга киткән. Башка кешеләр проблемаларыннан читтә калмаучыларга һәм мохтаҗларга ярдәм итүчеләргә рәхмәт, - дип билгеләп үтте Елена Афоньшина.

Марафон барышында ТАССР төзелүнең 100 еллыгы һәм Бөек Җиңүнең 75 еллыгы якынлашып килүче даталарга аерым урын бирелде. Шул уңайдан район ветераннар оешмасы рәисе урынбасары Анатолий Некрасовка, үзәк район хастаханәсенең башлангыч ветераннар оешмасы рәисе Любовь Пронягинага, Татарстан Республикасының атказанган авыл хуҗалыгы хезмәткәре Дамир Хәмидуллинга «Татарстан АССРның 100 еллыгы» дигән истәлекле билге һәм кыйммәтле бүләкләр тапшырылды. Шулай ук «Болгар» эзтабарлар отряды да билгеләп үтелде, ул күп еллар Бөек Ватан сугышы солдатларының җәсәдләрен эзләү һәм җирләү белән шөгыльләнә.

ТАССРның 100 еллыгы елында бәхетле әти-әнисе булган безнең районда беренче гаилә-Анастасия һәм Олег Романьковлар, аларның дүртенче балалары-кызлары Анастасия. Аларга да бу көнне кыйммәтле истәлекле бүләк тапшырылды.

Һәм, әлбәттә инде, җыр - биюсез нинди марафон. Бу көнне марафонда катнашучыларны Рамил Исхаков, Рөстәм Холмирзоев, Варвара Лисюк, Андрей Алпутов, «Веселая компания» вокаль ансамбле, Гөлгенә Садретдинова (Көек) сөендерде. Сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен мәктәпне тәмамлаган Артем Чегодаев үзенең тавышы һәм искиткеч башкаруы белән барыбызны да шаккатырды.

Чыганак: "Яңа тормыш"

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: