Кёкусинкай каратэ буенча Россия кубогы

2023 елның 22 марты, чәршәмбе

2023 елның 18-19 мартында "Биек Тау" спорт комплексында Биектау шәһәр тибындагы поселогы Чемпионаты һәм Бөтенроссия каратэ буенча Татарстан беренчелеге һәм Киокушинкай каратэ буенча ТЕЗУКА Россия кубогы узды. Ярышларда Россиядән 200 гә якын спортчы катнашты: Мари Эл Республикасы, Удмуртия, Санкт-Петербург шәһәре һәм Татарстан регионнары: Казан шәһәре, Чаллы шәһәре, Болгар шәһәре, Биектау һәм Балтач шәһәр тибындагы поселогы, Лаеш һәм Питрәч районнары.

Ярышлар ике дисциплинада узды, башта төркемдә КАТАсоло һәм Ката (күләгә белән сугыш), аннары көндәшләрнең көчле һәм якты көрәшләре (тулы контакт) башланды. Катнашучылар 7 дән 18 яшькә кадәр һәм аннан өлкәнрәк иде.

Яшь каратистлар командасыннан Болгар шәһәре Россия кубогында КАТА дисциплинасында каратэ кекушинасы буенча безнең кызлар чыгыш ясады:

Дмитриева Надежда - I урын;

Козина Галина - I урын.

Алар, шулай ук Иванов Артем, һәм Абрамова Елизавета, Волкова Виктория һәм Дубовик Мирон көрәшләрдә тулы контактта чыгыш ясыйлар. Козина Галина 27 кг авырлыкта чыгыш ясый һәм 32 секундта үз көндәшен башына ике тапкыр аяк белән (Маваши Гери) җиңә һәм I урынны ала. Дмитриева Надежда һәм Дубовик Мирон тагын да зуррак көндәшләр белән үлчәү категориясендә сугыштылар, чөнки аларның үлчәү категориясе көндәшләре юк иде һәм икенче урыннарны алдылар.

Безнең башка катнашучылар кызганычка каршы җиңелделәр, әмма аларның лаеклы сугышуларын билгеләп үтәсе килә! Абрамова Елизавета һәм Волкова Виктория ярышларда беренче тапкыр катнаштылар, ләкин көндәшләреннән курыкмадылар һәм таталарда сугышу осталыкларын ничек куллана алдылар. Әмма барлык егетләр һәм кызларның да апрель һәм май айларында башка ярышлары да булачак, һәм алар да призер була алачак.

Яшь спортчыларны ТР СМР «ДООЦ» МББУ өстәмә белем бирү педагогы – Зиатдинов Рәшид Зәйнетдин улы әзерләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: