«Ачык дөнья. Фәнгә старт» мәктәпкәчә фәнни-гамәли конференция

2023 елның 29 марты, чәршәмбе

Балаларның, ата-аналарның һәм тәрбиячеләрнең игътибарын түбәндәге эшчәнлек төренә җәлеп итү максатларында: экспериментлау, тикшеренү яки проект эшчәнлеге, мәктәпкәчә яшьтәге балаларның интеллектуаль эшчәнлегенә сәләтле балаларны ачыклау һәм бүләкләү, сәләтле балалар белән эшләүне камилләштерү, 2023 елның 28 мартында балалар бакчасы базасында “Ачык дөнья. Фәнгә старт” район мәктәпкәчә фәнни-гамәли конференциясе узды.

Конференциядә 12 мәктәпкәчә белем бирү учреждениесеннән тәрбияләнүчеләр, ата-аналар һәм педагоглар катнашты.

«Күңелле тәҗрибәләр һәм экспериментлар» секциясендә балалар өлкәннәр белән берлектә кулдан килгән чаралар һәм предметлар кулланып гади экспериментлар үткәргәннәр. Иң оригинальләре: "Кеше организмына газлы эчемлекләрнең йогынтысы" Ермишин Артем (" Колосок" балалар бакчасы), "Бармак эзләре буенча җинаятьчене табу" Парунзина Алисия ("Чишмәкәй" балалар бакчасы) һәм "Тылсымлы пианино" Спирина Ксения ("Колосок" балалар бакчасы) һәм башкалар.

Үзенең гадәти булмаган "Космик калейдоскоп" уйлап табуын Грачев Иван тәкъдир итте, ул Болгар шәһәренең "Теремок" балалар бакчасы" МББМУ тәрбияләнүчесе "Минем уйлап табуым" секциясендә.

Лэпбуклар формасындагы "Гаилә кыйммәтләре сандыгын" оригиналь рәвештә: Григорьев Арсений (лэпбук педагогик гаилә) һәм Козлов Илья, балалар бакчасы тәрбияләнүчесе "Антошка" (лэпбук "Гаиләнең заманча традицияләре") тәкъдим иткәннәр.

Нәтиҗәдә җиңүчеләр билгеләнде:

«Минем уйлап табуым» бүлегендә

I урын-Грачев Иван, Болгар шәһәренең "Теремок" балалар бакчасы"  тәрбияләнүчесе, тәрбияче Андриянова А. А., әнкәсе - Грачева О. И.

II урын-Артушина Юстиния, Болгар шәһәренең «Антошка «балалар бакчасы»  тәрбияләнүчесе. Тәрбиячесе: Баскакова Е. А., әнкәсе- Артюшина А. В.;

"Кызыклы тәҗрибәләр һәм экспериментлар" бүлегендә:

I урын Парунзина Алисия, "Чишмәкәй"  комбинат төрдәге балалар бакчасы, тәрбияче: Агаркова Н. Г, әнкәсе- Парунзина А. В.;

I урын - Спирина Ксения, Болгар шәһәренең "Колосок" балалар бакчасы " МБДОУ тәрбияләнүчесе. Педагогы: Аристова Т. М.., әнкәсе- Спирина И. В.

I урын - Ермишин Артем, “Колосок” балалар бакчасы” МБББМУ тәрбияләнүчесе. Педагог: Карькова Н.С., әнкәсе-Ермишина С.А.;

II урын - Петров Игнат, МБББУ «КИМ пос. "Малыш" балалар бакчасы» тәрбияләнүчесе, Бухлаева Н.Ю. тәрбиячесе, әнисе: Сәлахова Р.Ф.;

II урын Морданов Тимур , МБДОУ тәрбияләнүчесе Никольское авылы балалар бакчасы, тәрбияче Деманкин О. А., әти-әнисе: Морданова М. А.;

III урын Гараева Влада, "Теремок" балалар бакчасы тәрбияләнүчесе, тәрбияче: Андриянова А. А.,, әнисе: Гараева В. А.

III урын Никифорова Ксения, Балымеры авылының балалар бакчасы тәрбияләнүчесе, тәрбияче: Семенова Н.А., әнисе - Никифоровның Н.А. ;

III урын - Мөхәммәтҗанов Ислам, "Антошка" балалар бакчасы" тәрбияләнүчесе, тәрбияче: Петрова В. В., әнисе- Гәрәева Г.И.

«Гаилә кыйммәтләре сандыгы» секциясендә

I урын - Григорьев Арсений, Балалар бакчасы "Волжаночка" Полянка авылы" тәрбиячесе: Ефименко Т. Г., әнисе: Григорьева С. Н.;

I урын -Козлов Илья, "Антошка" балалар бакчасы  тәрбияләнүчесе. Тәрбияче: Баскакова Е. А.,әнисе- Козлова О. С.;

II урын -Корчагина Василиса, "Колосок"  балалар бакчасы тәрбияләнүчесе. тәрбиячесе- Осипова Наталья Евгеньевна, әнисе: Смоленцева Л. И.;

II урын Әмирян Амиля, педагог: Стрелкова Т. А., әнисе: Амирян Р.Ш.

III урын-Галиуллин Илмир, «Ручеек» балалар бакчасы  Антоновка авылы. Тәрбияче: Якушева Л. В.;

III урын Быченок Анна, "Чишмәкәй" балалар бакчасы  тәрбияләнүчесе, тәрбияче: Агаркова Н. Г., әнисе: Быченок О. В.;

III урын Сударев Матвей,  Вожи авылының балалар бакчасы тәрбияләнүчесе. Тәрбияче: Леонтьева С. А., әнисе: Сударева Э. Г.;

III урын Сафина Дарина, "Салават күпере" балалар бакчасы  Ямбакты авылы.  тәрбияче:Мортазина Р. Б., әнисе: Сафина Э. Д.;

Барлык катнашучылар грамоталар, Рәхмәт хатлары белән бүләкләнделәр.

Мәктәпкәчә белем бирү буенча Методист Никитина С. А.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: