Иртәгә Бөтендөнья хезмәтне саклау көне билгеләп үтелә

2024 елның 27 апреле, шимбә

28 апрельдә бөтен дөньяда Хезмәтне саклау көне билгеләп үтелә. Һәр ел саен бу көнне эш бирүчеләр, профсоюзлар, хезмәт коллективлары Җитештерү травматизмы һәм һөнәри авырулар проблемаларына игътибар җәлеп итүгә юнәлдерелгән чаралар үткәрәләр.

2024 елда Бөтендөнья хезмәтне саклау көне темасы: «Хезмәт һәм хезмәт гигиенасына климат үзгәрү йогынтысы». Һава шартларының үзгәрүе хезмәт өлкәсенә, бигрәк тә хезмәткәрләрнең иминлегенә һәм сәламәтлегенә сизелерлек йогынты ясый. Климатның үзгәрүе белән тирәнәя барган һөнәри хәвеф-хәтәрләргә мисаллар җылылык стрессын, ультрашәмәхә нурланышны, һаваның пычрануын, эре сәнәгать аварияләрен, экстремаль һава күренешләрен, трансмиссияле авыруларның артуын һәм химик матдәләрнең йогынтысын көчәйтүне үз эченә ала.

Эшчеләрнең тормышын һәм сәламәтлеген саклау-җитештерүдә хезмәтне саклауның төп мәсьәләләре. Куркынычсыз хезмәт шартларын тәэмин итүгә килешкән һәм комплекслы караш барлык дәрәҗәләрдә дә башкарылырга тиеш: дәүләт, Эш бирүче һәм хезмәткәр. Хезмәт мөнәсәбәтләренең барлык якларының бергә эшләве, хокукый грамоталылыкны арттыру, һәркемнең үз иминлегенә аңлы мөнәсәбәте нәтиҗәсендә җитештерү травматизмы һәм авырулар санының кимүенә тотрыклы тенденцияне саклап калырга мөмкин.

«Бөтендөнья хезмәтне саклау көненә багышланган чараларны республикада уздыру турында» 2024 елның 15 февралендәге 312-р номерлы Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты боерыгы белән 1 апрельдән 1 июньгә кадәр барлык предприятиеләргә, оешмаларга һәм учреждениеләргә төрле акцияләр, семинарлар, түгәрәк өстәлләр һәм башка мәгълүмати-аңлату чаралары үткәрергә киңәш ителә, аларның төп максаты – принципларны үтәү кирәклегенә игътибар итү хезмәт иминлеген тәэмин итү, җитештерү травматизмы очракларына һәм һөнәри авыруларга юл куймау.

Спас районында хезмәтне саклау һәм куркынычсызлык буенча Координация советы хезмәтне саклау өлкәсендә мәгарифкә юнәлдерелгән акцияләрдә катнашырга чакыра һәм барлык эшчеләргә иминлек һәм уңышлы һөнәри эшчәнлек тели!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: