Тарих һәм җәмгыять белеме укытучылары семинары

2021 елның 29 ноябре, дүшәмбе

2021 нче елның 29 нчы ноябрендә Спас районы Иске Рәҗәп урта мәктәбе базасында тарих һәм җәмгыять белеме укытучыларының «тарих һәм җәмгыять белеме дәресләрендә укучыларның уку грамоталылыгын үстерү»дигән темага семинары булып узды.Семинарда катнашучылар җәмгыять белеме һәм тарих буенча ачык дәресләр карадылар.

ТР Спас муниципаль районының Иске Рязяп урта мәктәбенең беренче квалификация категориясе җәмгыять белеме укытучысы Җамалиева Мәдинә Якубовна 8 нче сыйныфта җәмгыять белеме буенча ачык дәрес үткәрде. Тема: «Хәзерге җәмгыятьтә фән».

ТР Спас муниципаль районының Иске Рязяп урта мәктәбенең беренче квалификация категориясе тарихы укытучысы Гарәфетдинова Флүр Миннасых кызы 6 нчы сыйныфта тарих дәресе үткәрде. Тема: «Йөз еллык сугыш».

Дәрес барышында төп басым Китап укучылар грамоталылыгын формалаштыруга, текст, белешмә әдәбият, тарихи документлар, карта белән эшли белүгә, өйрәнелә торган материалны структуралаштыруга, өйрәнелә торган белемнәрне практик биремнәрне үтәгәндә куллана белүгә юнәлтелде.

Тәҗрибә уртаклашу буенча түгәрәк өстәл эшендә чыгыш ясадылар:

- Егоров В.Г., Татарстан Республикасы Спас муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф бүлеге методисты - «Тарих һәм җәмгыять белеме дәресләрендә укучыларның функциональ грамоталылыгын үстерү».

- Мокшина Зинаида Борисовна, ТР Спас муниципаль районы «Иж-Борискино төп гомуми белем бирү мәктәбе» Мббунең Антоновка урта гомуми белем бирү мәктәбе филиалы беренче квалификация категорияле тарих һәм җәмгыять белеме укытучысы.

Җәмгыять белеме буенча функциональ грамоталылыкны үстерүгә биремнәр төзү.

- Пашина Лариса Владимировна, ТР Спас муниципаль районының “Кузнечиха төп гомуми белем бирү мәктәбе” муниципаль бюджет мәгариф учреждениесенең беренче квалификация категориясенең тарих һәм җәмгыять белеме укытучысы - тарих буенча функциональ грамоталылыкны үстерүгә биремнәр төзү.

- Баратова Нина Николаевна, ТР Спас муниципаль районының “Аерым предметларны тирәнтен өйрәтүче 1 нче Болгар урта мәктәбенең тарих һәм җәмгыять белеме укытучысы, тарих һәм җәмгыять белеме укытучылары РМО җитәкчесе - 2022нче елда тарих һәм җәмгыять белеме буенча БДИ ЮМ структурасында үзгәрешләр.

- Җамалиева Мәдинә Якубовна, директорның тәрбия эше буенча урынбасары мәктәп музее буенча экскурсия үткәрде.

Семинар барышында катнашучылар уку грамоталыгын формалаштыру һәм уку күнекмәләрен формалаштыруга биремнәр төзү буенча дәресләр үткәрү методикасы белән таныштылар.

В.Г. Егоров, мәгариф бүлеге методисты

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: