март, 2017 ел
сишәмбе

Валентина Лаврентьева, Полина Трембицкая һәм Анна Акулинага (шәһәрдәге 1нче һәм 2нче, Антоновка урта мәктәпләре) Бөтенроссия “Тере классика” прозаик әсәрләр укучылар конкурсының муниципаль этабы җиңүчеләренә дипломнар тапшырдылар һәм китаплар бүләк иттеләр.

Узган атна азагында Полянкада авыл җирлеге башлыклары катнашында узган район семинарында социаль-икътисадый үсеш бурычларын хәл итү буенча үзидарә органнары ролен күтәрү белән бәйле мәсьәләләр тикшерелде.

Әлеге сорау күпләрне, аеруча кешедән сөт сатып алучыларны борчый. Бу хакта бүген безгә район дәүләт ветеринария берләшмәсе табиб-серологы Наталья Исхакова аңлатма бирә.

– Мөгезле эре терлек лейкозы – дәвалап булмый торган авыру, ул 2006 елда авыл хуҗалыгы терлекләре арасындагы аеруча куркыныч авырулар исемлегенә кертелде.

Иж–Борискино авылында узган чуаш иҗтимагый-мәдәни үзәгенең отчет-сайлау конференциясендә шактый мөһим мәсьәләләр кузгатылды, киләчәккә яңа планнар билгеләнде.

Ямбактыда быел да зурлап Нәүрүз бәйрәмен үткәрделәр.

Бәйрәм программасына күңелле җырлар һәм биюләр кертелде. Авыл халкы төрле бәйгеләрдә көч сынашты, аеруча “Табагач”, “Ачык авыз”, “Ал кирәк, гөл кирәк” кебек татар халык уеннарында катнашырга теләүчеләр күп булды. Кыш карачкысын яндырганнан соң, халыкны кайнар чәй һәм коймак белән сыйладылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: